V roce 1971 je současně s otevřením plaveckého stadionu zřízena plavecká škola.

Tato plavecká škola zajišťovala a doposud zajišťuje výuku plavání pro základní školy a v poslední době i pro školy mateřské. Samozřejmostí byla a je výuka plavání i pro veřejnost jakéhokoli věku.

V době vzniku plavecké školy – plaveckého střediska bylo jeho posláním zabezpečovat výuku plavání dětí v základních školách okresu České Budějovice a spádových oblastí okresů Český Krumlov, Tábor a Jindřichův Hradec. Dle dostupných zdrojů, den po otevření plaveckého stadionu prošlo první lekcí 1.100 žáků ZDŠ města České Budějovice a okolí. Není bez zajímavosti, že za prvních deset let existence prošlo výukou v plaveckém středisku přes 150 tisíc žáků a celkem bylo uskutečněno 1,8 mil. jednotlivých výcvikových lekcí.